مطلب

تهیه نخستین نقشه سه بعدی از یک پروتئین کلیدی کروناویروس جدید

گروهی از دانشمندان نخستین نقشه سه بعدی در مقیاس اتمی مربوط به پروتئین کرونا ویروس جدید را تهیه کردند. این کشف می تواند در تولید واکسن مؤشر علیه این بیماری، بسیار مهم باشد.
گروهی از محققان دانشگاه تگزاس و موسسه ملی سلامت آمریکا، نقشه بخشی از ویروس را تهیه کرده اند که ویروس از طریق آن بخش به سلول های انسانی متصل می شود و آنها را آلوده می کند.

جزئیات ساختاری منتشر شده، نشان دهنده شباهتها و تفاوت هایی بین این ویروس و کروناویروس عامل سارس است.

همچنین مشخص شده است که آنتی بادی های ضد سارس در برابر کروناویروس جدید مؤثر نیستند. این گروه پیش از این روی انواع کرونا ویروس های مختلف نظیر سارس و برس تحقیق کرده بودند و تجربیات کارشان، سبب شد تا آن ها مطالعه بر روی کرونا ویروس جدید را به سرعت انجام دهند.

ویروس ها برای وارد شدن به درون سلول، ابتدا به پروتئین های گیرنده در سطح سلول متصل می شوند سپس به درون سلول نفوذ می کنند. این گروه پژوهشی نشان دادند که ویروس سارس و کروناویروس جدید از طريق گیرنده های یکسانی به سلول ها متصل می شوند و آن ها را آلوده می کنند؛ اما ویروس جدید ۱۰ برابر تمایل بیشتری به اتصال به سلول ها دارد.

این گروه پژوهشی قصد دارد تا از یافته های خود برای جداسازی آنتی بادی های ضد این پروتئین استفاده کند. این آنتی بادی ها در بیماران بهبود یافته وجود دارد . لازم به ذکر است که آنتی بادی ها مولکول های زیستی در بدن هستند که علیه عوامل بیماری را تولید می شوند. به نظر می رسد که بتوان از این آنتی بادی ها برای درمان افراد آلوده شده به این ویروس استفاده کرد. (پروتئین کرونا ویروس)

منابع:

iflscience

مجله ندای تندرستی

مطالب مهم:

ترجمه متن علوم پزشکی برای دانشجویان: با کیفیت بالا

معرفی رشته داروسازی

چرا داروساز شدم

امتیاز مطلب
5/5
اشتراک گذاری این مطلب
Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email
این مطالب را هم ممکن است بپسندید
دسترسی سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب جدید