آموزش داروسازی – اصول و نکات فوق العاده موثر یادگیری داروسازی

آموزش داروسازی یکی از چالش بر انگیز ترین مواردی ست که هر دانشجوی داروسازی با آن رو به رو می شود. در ایران چندین دانشکده داروسازی وجود دارد که همه به تربیت و آموزش داروساز ها می پردازند. مثلا دانشکده داروسازی تهران یا مشهد دو مورد از بهترین آموزشکده های کشور در حوزه علوم دارویی هستند. در این مطلب به ذکر نکاتی در مورد آموزش و یادگیری داروسازی می پردازیم. پس اگر شما هم به این حیطه علاقه دارید تا پایان با ما همراه باشید.

داروسازی چیست؟ نگاهی کلی به موضوع داروسازی

داروسازی یک رشته پر طرفدار در علوم تجربی ست و حدود 5.5 سال در دانشگاه به طول می انجامد. در این رشته با آموزش داروسازی، علوم پزشکی، روش های ساخت دارو، اثرات و عوارض دارو ها آشنا خواهید شد. داروساز ها با پزشکان و پرستان در تعامل هستند و از تجربیات یکدیگر استفاده می کنند.

آموزش داروسازی

ممکن است این سوال مطرح شود که نقش داروساز در فرایند درمان چیست؟ شخص داروساز اطلاعات کاملی در مورد تاثیر داروها بر بدن دارد. او می داند که هر دارو تا چه میزان می تواند موثر باشد و حد مصرف آن تا چه میزان است؟ البته این نقش مربوط به داروسازان شاغل در داروخانه ها و یا بیمارستان ها ست. داروسازانی که در بخش صنعت (کارخانه داروسازی) و آزمایشگاه ها فعالیت می کنند، به مطالعه و پژوهش در رابطه با بهبود اثرات داروها و کاهش عوارض جانبی آن ها می پردازند.

آموزش داروسازی: چطور یک داروساز بشویم؟

داروساز ها نسخه پزشکان را می خوانند و آن را برای بیمار تهیه می کنند و همچنین نکات لازم در رابطه با مصرف دارو و عوارض آن را به بیمار ها می گویند. اگر قصد دارید داروساز بشوید باید در کنکور سراسری شرکت کنید و سپس حدود 6 سال درس بخوانید و بعد از آن برای یافتن شغل اقدام کنید.

همچنین ببینید:   آموزش اتنوفارماکولوژی

برای کنکور آماده شوید

برای قبولی در رشته داروسازی باید دروس دبیرستان را مطالعه کنید. کتاب های رشته تجربی را انتخاب کنید و چند کتاب کمک آموزشی تهیه نمائید. باید این کتاب ها را دقیق مطالعه کنید و تست های آموزشی را بزنید. می توانید از کنکور های سال های گذشته برای حل نمونه سوال استفاده کنید. بهترین منبع برای مطالعه کنکور، استفاده از تست های کنکور سال گذشته است. به دروس زیست شناسی و شیمی توجه مضاعف نشان دهید زیرا تاثیر زیادی بر قبولی رشته داروسازی دارند.

آموزش داروسازی را تجربه کنید

داشتن تجربه داروسازی به شما کمک خواهید تصمیم بهتری برای این کار بگیرید. می توانید در یک داروخانه به طور موقت کار کنید. وقتی در دانشکده دروسازی به تحصیل مشغول هستید و یا حتی قبل از کنکور می توانید تجربه کاری داروسازی را بدست آورید. این کار برای آموزش داروسازی می تواند موثر باشد.

آموزش داروسازی

دانشکده داروسازی مورد علاقه تان را پیدا کنید

حداقل 3 دانشکده داروسازی را در سطح کشور انتخاب کنید که مناسب شما باشد. هنگام انتخاب این موارد، استان دانشگاه، شهرت و اعتبار دانشکده و هزینه های آن را در نظر بگیرید. البته اگر دانشگاه دولتی قبول بشوید هزینه تحصیل نخواهید داشت اما هزینه های جانبی وجود دارند.

تخصص در رشته داروسازی

در بعضی موارد شما می خواهید که تحصیلات خود را ادامه دهید و یک متخصص بشوید. رشته های متعددی برای تخصص داروسازی وجود دارد. مثلا داروسازی بالینی، تخصص فارماکولوژی و… . برای این کار باید در آزمون تخصص داروسازی شرکت کنید. قطعا شرایط کاری بهتری برای داروسازان متخصص وجود خواهد داشت. بنابراین آموزش داروسازی می تواند برای ده سال ادامه پیدا کند.

همچنین ببینید:   بهترین ورزش برای کاهش وزن سریع

پیدا کردن شغل داروسازی

بعد از تکیل تخصیل و دریافت مدرک دکتری داروسازی، زمان یافتن شغل است. در این قسمت چند نکته را در نظر داشته باشید.

  1. اولین شغل شما ممکن است دقیقا آن چیزی نباشد که به دنبال ان هستید.
  2. توقع پیشرفت زودهنگام نداشته باشید. با کار هدفمند کم کم پیشرفت خواهید کرد.
  3. اگر چه حقوق داروسازی قابل قبول است. اما همه چیز به شرایط جامعه و محل کار شما بستگی دارد.

دروس رشته داروسازی

در آموزش داروسازی، علوم بیولوژی (زیست شناسی) و شیمی اهمیت بیشتری دارند. بنابراین بیشتر درس ها به نوعی با همین دو مورد ارتباط پیدا می کنند. برخی از مهم ترین دروس رشته داروسازی عبارت اند از:

  • فارماکولوژی: مطالعه اثرات دارو ها در بدن و عوارض جانبی آن ها
  • فارماسیوتیکس: مطالعه روش های ساخت دارو مانند قرص، شربت، کرم و…
  • فارماکوگنوزی: مطالعه خواص و اثرات گیاهان دارویی و ساخت دارو به وسیله گیاهان
  • شیمی دارویی: مطالعه روش های بهبود اثرات دارو ها و کم کردن عوارض جانبی آن ها

آموزش داروسازی

آموزش داروسازی: چطور یک دانشجوی داروسازی عالی باشیم؟

اگر چه یک راز مشخص برای مطالعه داروسازی وجود ندارد اما مجموعه ای از عادات خوب می توانند منجر شوند تا به یک دانشجوی داروسازی عالی تبدیل شوید.

نت برداری کنید

نت برداری یکی از موثر ترین روش ها برای موفقیت در رشته داروسازی است. روش های مختلفی برای نت برداری وجود دارد که با توجه به سلیقه و توانایی خود هر کدام را می توانید انتخاب نمائید. نت برداری به روش تیتر، نت برداری به روش نقشه ذهنی، نت برداری به روش جدول و…

همچنین ببینید:   آموزش فارماسیوتیکس - دانلود منابع فارماسیوتیکس اولتون pdf

توصیه ما این است که نت برداری را با سبک و روش خود انجام دهید و جملات را به زبان خودتان بنویسید.

منظم درس بخوانید

منظم ماندن یکی از اصول حیاتی برای موفقیت در مطالعه داروسازی است. زمانی که چندین کار مختلف را در پیش رو دارید ممکن است برخی از آن ها را فراموش کنید. بنابراین یک تقویم مطالعاتی برای آموزش داروسازی داشته باشید و امتحانات پیش رو را در آن یادداشت کنید.

با دوستان تان درس بخوانید

بیشتر مشاوران می گویند که مطالعه دسته جمعی فواید بسیاری داد. مثلا به شما کمک می کند تا به جزئیات توجه بیشتری نشان دهید و نقاط ضعف خود را پیدا کنید. علاوه بر این، مطالعه با دوستان به شما کمک می کند تا مهارت های ارتباطی خود را تقویت نمائید.

از مطالعه افراطی در آموزش داروسازی جلوگیری کنید

بین مطالعه هدفمند و مطالعه افراطی یک تعادل برقرار کنید. اگر بیش از اندازه مطالعه کنید حتما نکات اصلی را از دست می دهید و درگیر جزئیات خواهید شد. زمانی را برای کسب انرژی و تنفس در نظر بگیرید.

ویلیام دمنت، استاد آموزش داروسازی دانشگاه استنفورد می گوید: هر دانشجو به حدود 8 ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارد و اگر این مقدار تامین نشود روز به روز به میزان خواب آلودگی شما افزوده می شود.

 

 

منابع:

برای مطالعه بیشتر می توانید به سایت های زیر مراجعه نمائید.

pharmacytimes

wikihow

امتیاز مطلب
5/5

سفارش آنلاین در واتساپ

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات پیشنهادی برای شما
علیرضا نادری
علیرضا نادری

داروساز، عاشق تولید محتوا و همیشه در حال آموختن و آموزش دادن هستم.

لینکدین من
اشتراک گذاری این مطلب
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on email