مطلب

معرفی رشته علوم آزمایشگاهی

در این مقاله از ترجمه صد میخواهیم معرفی رشته علوم آزمایشگاهی را به طور مفصل بیان کنیم. یکی از پرطرفدار ترین رشته های گروه علوم تجربی رشته علوم آزمایشگاهی است این رشته زیر شاخه علوم پزشکی است و تاثیر بسیار زیادی در پایین آوردن هزینه درمان  و بهداشت دارد .

از قدیم گفتند پیش گیری بهتر از درمان است علوم آزمایشگاهی هم راهی است برای تشخیص و درمان و همچنین پیشگیری بیماری های گوناگون.

اشخاصی که در رشته علوم آزمایشگاهی تحصیل کرده اند و یا محصل اند برای یاری رساندن به پزشک در تشخیص بیماری باید آزمایش های بیوشیمی و هماتولوژی انجام دهند جالب است بدانید قبل از انقلاب هم این رشته به صورت کارشناسی برقرار بود و بعد از انقلاب در مقطع کاردانی و حتی دکترا نیز دانشجو میپذیرد .

رتبه لازم علوم آزمایشگاهی

اینکه شما بخواهید روزانه یا پردیس ظرفیت مازاد یا غیره کدام یک از دانشگاهها دولتی یا غیره قبول شوید رتبه های متفاوتی را پذیرا است مثلا مهم است که شما جزوه منطقه یک دو یا سه هستید بومیه استانی که میخواهید در آن قبول شوید هستید یا نه  اما طبق آمار اخیر رتبه هایی که قبول شدند شامله سهمیه مناطق محروم بودند .

بر فرض مثال شخصی که دارای سهمیه مناطق محروم است با رتبه سی هزار منطقه ۳ بومی همان استان قبول شده است .

معرفی رشته علوم آزمایشگاهی

دروس دانشگاهی رشته علوم آزمایشگاهی

دروسی که برای این رشته در دانشگاه تدریس میشوند بسیار زیاد شبیه به درس های پایه در پزشکی است دانشجویان در این رشته در مقطع کارشناسی پیوسته ۱۳۰ واحد باید بگذرانند که ۱۶ واحد از آن کار آموزی است تمام دروسی که مطالعه میکنند در دو دسته پایه و تخصصی تقسیم میشوند.

بازار کار و درآمد رشته علوم آزمایشگاهی

نکته قابل توجه این است که افرادی که در مراکز دولتی و بیمارستان ها کار میکنند حقوق و مزایاشون طبق قوانین دولتی است و اختلاف حقوق زیادی با کارمندان بیمارستان ندارند ولی افرادی که در آزمایشگاه های خصوصی کار میکنند بسته به مهارت هایی که دارند و کارفرما خواسته هایی که دارد طبق توافقشون حقوق میگیرند .

مهارت های علوم آزمایشگاهی

این رشته به خصوص در مقطع کاردانی یک رشته عملی است اشخاصی که در بخش عملی کار میکنند باید نسبت به آزمایش های ادرار و مدفوع و همچنین بو های نا مطلوب احساس بدی نداشته باشند برای عملیات بهتر چه در خصوص درس و چه در خصوص شغلشون لازم است که به درس های شیمی و زیست علاقه داشته باشند . پس برای موفقیت در رشته علوم آزمایشگاهی لازم است مهارت های گوناگونی داشته باشید.

بستر فعالیت این رشته اغلب در رابطه با آنالیز آزمایشگاهی خون و مایعات بافت های بدن است.

در ایران تا مقطع دکترای علوم آزمایشگاهی به صورت ناپیوسته تدریس می شود. (معرفی رشته علوم آزمایشگاهی)

امتیاز مطلب
5/5
اشتراک گذاری این مطلب
Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email
دسترسی سریع
این مطالب را هم ممکن است بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *