مطلب

معرفی رشته داروسازی

تحصیل در رشته داروسازی انگیزه می‌خواهد، یعنی شما باید عاشق مطالعه و درس خواندن باشید تا با موفقیت عمل کنید. داروسازی رشته‌ای بسیار شناخته شده است و از رشته‌های پر طرفدار تجربی‌هاست. اکثر دانش‌آموزان به طور کامل با این رشته آشنایی ندارند و نمی‌دانند چه آینده‌ای در انتظار آنهاست. در ادامه به تفصیل شرایط و موارد مختلف مرتبط با این رشته و به طور کلی معرفی رشته داروسازی را توضیح داده‌ایم.

معرفی رشته داروسازی و دلایل محبوبیت آن

در یک نگاه ساده داروسازی رشته‌ای است که در آن دانشجویان آموزش‌های مختلفی می‌بینند تا داروها را بشناسند. عمده این دانشجویان در داروخانه‌ها یا شرکت‌های دارویی مشغول به کار می‌شوند. اما این همه ماجرا نیست. رشته داروسازی پیچیده‌تر از این حرف‌هاست.

داروسازی از نظر محبوبیت کم از رشته‌های دندانپزشکی و رشته پرستاری ندارد و سومین رشته پرطرفدار علوم تجربی‌ها به حساب می‌آید. داروسازی در زیر گروه ۲ تجربی قرار دارد. تحصیل در این رشته تحصیلی ۶ سال طول می‌کشد. این رشته طرح اجباری هم دارد. در ادامه طرح اجباری داروسازی را کامل توضیح دادیم.

علوم تجربی‌های علاقه مند به رشته داروسازی باید بدانند که حرفه داروسازی تنها عاقبت و نتیجه تحصیل در این رشته نیست. داروساز قبل از هرچیز باید بداند که چه بیماری نیاز به تجویز دارو دارد و اینکه آیا دارو برای درمان بیماری کارساز است. دانشجوی داروسازی باید بتواند اشتباهات پیش آمده در تجویز دارو را تشخیص بدهد.

با این حساب داروساز اگر نگوییم هم تراز پزشک، که به اندازه پزشکی متخصص در درمان و تشخیص بیماری تاثیرگذار است. نباید نقش او را دست کم گرفت. فردی که وارد این رشته می‌شود باید دغدغه لازم برای بهبود وضعیت سلامت جامعه را داشته باشد. همچنین داروساز باید بتواند به تهیه و تولید داروهای جدید بپردازد.

دارو نقش مهمی در سلامت بیمار دارد. مداوای بیمار ۳۰ تا ۵۰ درصد به دارو بستگی دارد. داروساز باید موارد مختلفی همچون کیفیت، نحوه تجویز و شکل استفاده از دارو را بررسی کند تا میزان اثرگذاری آن مشخص بشود.

با این تفاسیر مسئولیت و استرس داروساز بسیار بالاست. دانشجوی رشته داروسازی باید قبل از ورود به وادی داروساز شدن توانایی‌های خود را در نظر بگیرد.

توانایی‌های مورد نیاز در رشته داروسازی

برای ورود به هر رشته باید به توانایی‌ها و استعدادهای خود در آن رشته آگاه باشید. دوران تحصیل در دبیرستان فرصت خوبی است برای شناخت این استعدادها.

در رشته داروسازی ابتدا باید به علوم پایه و بالینی مسلط باشید. تسلط به رشته‌های تخصصی علوم تجربی مثل زیست شناسی و شیمی هم از ضروریات است. از طرفی در درسی مانند فیزیک هم باید مهارت داشته باشید.

یک داروساز قابل باید دقت بالایی داشته باشد. همانطور که پیش‌تر هم گفته شد؛ در رشته داروسازی مرگ و زندگی افراد دست شماست. دست کم در برخورد با بیماران فرصت آزمون و خطا وجود ندارد.

برای مثال: داروساز با تجویز داروی انسولین اشتباه به بیمار دیابتی ممکن است باعث مرگ بیمار شود. اشتباه خواندن نسخه بدخط دکترها هم از معمول‌ترین اشتباهات این رشته است.

به عنوان یک داروساز باید همیشه شفاف و روشن باشید و حساسیت‌های دارویی بیماران را چک کنید. ممکن است دکتر چیزی را فراموش کرده باشد.

در اینجا داروساز می‌تواند نقش ناجی را بازی کند. توانایی ارتباطی خودتان را هم تقویت کنید. با توجه به اینکه کار در داروخانه‌ها مستلزم رابطه مستقیم با بیماران است، داروساز باید قدرت ارتباطی بالایی داشته باشد.

رشته داروسازی تنوع بسیاری دارد. دانش آموز علاوه بر قوی بودن در حفظیات، قدرت تحلیل هم باید داشته باشد. ساعت کار داروسازها هم معمولاً بالاست. داشتن قدرت جسمی بالا و توانایی کار در محیط‌های درمانی از ضروریات این رشته است.

در ادامه اگر حس می‌کنید توانایی‌های لازم برای ورود به حرفه سخت داروسازی را دارید، با هم بازار کار رشته داروسازی را بررسی می‌کنیم. بازار کار رشته داروسازی داغ و جذاب است. در صورت شاغل شدن در این رشته حسابی خستگی‌تان در خواهد آمد.

بازار کار رشته داروسازی

توجه به بازار کار در انتخاب رشته داروسازی اهمیت بسیاری دارد. دانشجوی رشته داروسازی بعد از پاس کردن ۱۴۰ واحد و با معدل بالای ۱۴ کارت و شماره انجمن داروسازان را دریافت می‌کند. دانشجوی فارغ التحصیل داروسازی با این کارت می‌تواند به عنوان قائم مقام در داروخانه‌ها کار کند.

فقط ۱۰ درصد دانشجویان رشته داروسازی پس از فارغ التحصیلی ممکن است بی کار بمانند. البته تعداد بسیاری از دانشجویان داروسازی، حدود ۸۰ درصد، باید در داروخانه‌ها مشغول به کار شوند.

ده درصد فارغ التحصیلان داروسازی به صنایع دیگر مثل صنعت داروسازی، جایی که می‌توان به ساخت و کنترل داروها مشغول شد، جذب می‌شوند.

کارخانه‌های آرایشی-بهداشتی هم مقصد بعدی آن ده درصد باقی مانده است. وزارت بهداشت خانه دیگر فارغ التحصیلان با شرایط کار در مشاغل دولتی است.

آمارها وضعیت تولید دارو در داخل را خوب و قابل قبول نشان می‌دهند. گفته می‌شود ۹۷ درصد داروی مورد نیاز کشور در کارخانه‌های داخلی تولید می‌شود و داروسازان می‌توانند در این کارخانه‌ها مشغول به کار شوند. باب انجام فعالیت‌های تحقیقاتی در این کارخانه‌ها به روی فارغ التحصیلان با انگیزه رشته داروسازی باز است.

پس از بررسی بازار کار رشته داروسازی حالا باید ببینید که قرار است در دانشگاه چه بلایی سرتان بیاورند. باید بگوییم که داروسازی از آن رشته‌های قیفی نیست! شما همچنان پس از ورود به دانشگاه هم باید درس بخوانید و کلی چیزهای جدید یاد بگیرید. پس ملاک فقط ورود به دانشگاه نیست.

واحدهای درسی رشته داروسازی در دانشگاه

رشته داروسازی بهشت دانش آموزان علاقمند به درس شیمی است. شما در این رشته دروسی مثل بیولوژی نظری، فیزیک نظری، ریاضیات‌ پایه‌ و مقدمات‌ آمار، شیمی‌ عمومی‌، بیوشیمی‌، فیزیولوژی‌ و شیمی‌ آلی را می‌خوانید.

همچنین درس تشریح‌، اصول‌ خدمات‌ بهداشتی‌، آمار حیاتی‌، شیمی‌ تجزیه‌، میکروب‌شناسی‌ نظری‌ و عملی‌، انگل‌شناسی‌ و قارچ‌شناسی‌، ایمونولوژی‌، کمک‌های‌ اولیه‌ و کامپیوتر از دیگر دروس مهم رشته داروسازی است.

اگر فکر می‌کنید فقط همین درس‌ها را باید بخوانید، سخت در اشتباهید. دروس ذکر شده در بالا فقط دروس پایه این رشته تحصیلی بودند و دروس تخصصی را هنوز نگفتیم!

گیاه‌شناسی‌ دارویی‌، اشکال‌ دارویی‌، تغذیه‌ و رژیم‌ درمانی‌، مواد خوراکی‌ نظری‌، مدیریت‌ در داروسازی‌، درمان‌شناسی‌، اطلاعات‌ دارویی‌، شیمی‌ دارویی‌، فارماکولوژی‌، مفردات‌ پزشکی‌، فرآورده‌های‌ دارویی‌ بیولوژیکی‌، فیزیکال‌ فارماسی‌، روش‌های‌ دستگاهی‌، سم‌شناسی و بیوفارماسی‌ هم از دروس تخصصی و مهم داروسازی‌اند.

داروسازی‌ صنعتی‌، کنترل‌ میکروبی‌ دارویی‌، کارآموزی‌ صنعت‌، زبان‌ تخصصی‌، مقدمات‌ داروسازی‌، گیاه‌شناسی‌ داروسازی‌، کارآموزی‌ داروخانه‌ که عمدتاً هم در آزمایشگاه تدریس می‌شوند، از جمله دروس تخصصی هستند.

در کل شما باید ۲۰۹ واحد درسی را در رشته داروسازی بگذرانید. با اینکه پاس کردن این همه واحد کار سختی است، اما اگر علاقه داشته باشید حتماً می‌توانید این سختی‌ها را تحمل کنید. البته علاقه که داشته باشید کلی هم از این رشته جذاب و پر از تنوع لذت می‌برید.

برای تبدیل شده به یک داروساز حرفه‌ای، درس خواندن در یک دانشگاه با کیفیت خیلی می‌تواند تأثیر زیادی داشته باشد. در ادامه دانشگاه‌های معتبر رشته داروسازی را معرفی کرده‌ایم.

دانشگاه‌های داروسازی سراسر کشور

دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه تهران که بسیاری از دانش‌آموزان‌ آرزوی ورود به آنها را دارند، از جمله دانشگاه‌های اصلی و معتبر ارائه دهنده مدرک داروسازیند.

دانشجویان همچنین می‌توانند در دانشگاه علوم ‌پزشکی و خدمات بهداشتی-درمانی تهران، اصفهان، اهواز، تبریز، شیراز، کرمان، کرمانشاه، مازندران، ساری و مشهد ادامه تحصیل بدهند.

دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، ارومیه، البرز، دانشگاه بقیه الله تهران، زابل، رشت، لرستان، یزد و همدان و آزاد هم پذیرش دانشجوی داروسازی دارند.

رشته داروسازی دکترای حرفه‌ای دارد و اگر بخواهید تا انتها پیش بروید با دریافت مدرک دکترا می‌توانید در زمینه رفع نیازهای خدمات دارویی جامعه به فعالیت بپردازید؛ در واقع پژوهشگر و صاحب نظر می‌شوید.

رقابت بر سر قبولی در هر یک از این دانشگاه‌ها و ادامه تحصیل در رشته داروسازی بسیار داغ است. همین موضوع اهمیت یادگیری چگونه درس خواندن برای قبولی در این رشته را بالا می‌برد. در ادامه به شما توضیح دادیم که چطور می‌توان در رشته داروسازی پذیرفته شد.

برای قبولی در رشته داروسازی چه باید کرد؟

حفظ کن، کنکور قبول شو تا داروساز شوی! با همین فرمول ساده ممکن است شانس شما برای قبولی در رشته داروسازی بسیار بالا برود. داروسازی رشته‌ای پر از حفظیات است. به عنوان داروساز باید اسامی بسیاری از داروها، اثر آنها و حتی ساختارشان را بشناسید.

مشاوران حرفه ای کنکور تجربی پیشنهاد می‌کنند چون ضریب درس زیست شناسی و شیمی در کنکور سراسری ۱۲ است، تست‌های مربوط به این دروس را بالای ۶۰ تا ۷۰ درصد بزنید. (معرفی رشته داروسازی)

برای قبولی در دانشگاه‌های برتر رتبه لازم برای رشته داروسازی را باید بدست بیاورید. دست کم باید رتبه‌های زیر ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ داشته باشید. البته معمولاً تعداد داوطلبان خانم‌ بیشتر است. پس اگر دخترید ممکن است تنها با رتبه‌های زیر ۱۰۰۰ یا ۹۰۰ بتوانید در این رشته قبول شوید.

در سال‌های گذشته کف رتبه قبولی در دانشگاه‌های دولتی داروسازی ۶ هزار بوده است. البته با این رتبه دانش آموز منطقه ۳ می‌تواند در دانشکده علوم پزشکی زابل قبول شود.

اگر توانایی پرداخت هزینه‌های بالا دارید، پردیس را فراموش نکنید. واحد علوم دارویی دانشگاه تهران با ۷۰ نفر ظرفیت و دانشگاه‌های بین المللی با ظرفیت ۲۰ تا ۳۰ نفر راه ورود به رشته داروسازی را باز گذاشته‌اند؛ البته به قیمت ۲۰ میلیون تومان در سال و حتی بیشتر.

مهم‌ترین ابهام در خصوص رشته داروسازی طرح اجباری رشته داروسازی است. طرح داروسازی خیلی فرآیند پیچیده‌ای ندارد و توضیح آن خیلی ساده است. در صورت طی کردن این طرح می‌توان مدرک دانشگاهی دریافت و داروخانه تأسیس کرد.

طرح رشته داروسازی چیست؟

برای دانش آموزانی که با رشته‌های پزشکی آشنایی ندارند، معمولاً شنیدن اصطلاح طرح اجباری کمی گیج کننده است. طرح داروسازی همان تعهد خدمت در مراکز دولتی است، که دانشجویان سایر رشته‌ها هم پس از فارغ التحصیلی باید بگذرانند. اما در رشته داروسازی این طرح اجباری است.

طرح اجباری داروسازی معمولاً دو سال است و دانشجویان در حین گذراندن این طرح حقوق هم دریافت می‌کنند. این طرح مربوط به کلیه فارغ التحصیلان رشته دکتری عمومی داروسازی است. این طرح در همه دانشگاه‌ها چه سراسری، آزاد و بین الملل به صورت اجباری برگزار می‌شود. (معرفی رشته داروسازی)

البته باید بدانید که این طرح با دوره‌های کارآموزی فرق دارد و دوره کارآموزی صرفاً یک واحد درسی است که در رشته‌های مختلف پاس می‌شود.

در دوره طرح با در اختیار داشتن دانشنامه دکتری تعهد می‌دهید که دو سال برای وزارت بهداشت کار کنید. حقوق این طرح هم همانند کارمندهای دیگر محاسبه می‌شود. در مواردی ممکن است طرح شما بیش از دو سال و تا چهار سال طول بکشد.

در آخرین بخش از این مقاله همه مراحل لازم برای دریافت مدرک داروسازی را به صورت خلاصه برای شما آورده‌ایم. دانشجویان داروسازی با گذراندن این مراحل می‌توانند مدرک تحصیلی خود را در رشته داروسازی دریافت کرده و مجوز تأسیس داروخانه خود را دریافت کنند.

مراحل تحصیل در رشته داروسازی

دانش آموزان پس از کسب رتبه لازم برای رشته داروسازی و قبولی در رشته داروسازی باید دست کم ۵ سال و نیم در دانشکده‌های داروسازی درس بخوانند. دانشجویان با گذراندن ۲۰۹ واحد درسی عملاً داروساز می‌شوند.

دانشجوی داروسازی پس از گذراندن ۱۸۰ واحد درسی موظف به قبولی در آزمونی است که هر ساله به صورت کشوری برگزار می‌شود. پس از طی این دوره ۵ سال و نیمه، دفاع از پایان نامه و انجام مراحل لازم برای فراغت از تحصیل، می‌بایست جهت دریافت کارت نظام پزشکی اقدام کرد.

اما بعد از فارغ التحصیل شدن هر دانشجو باید دست کم دو سال در داروخانه‌های وابسته به دولت، آزمایشگاه‌های دانشگاهی، سازمان غذا و دارو یا کارخانه‌های داروسازی خدمت دولتی داشته باشد. فارغ التحصیلان پسر هم می‌توانند یا به خدمت سربازی بروند، یا طرح اشتغال داروسازی را مثل سایر دانشجویان بگذرانند.

دانشجوی داروسازی پس از طی کردن این دوره‌ها و طرح عمومی امتیاز لازم به منظور تأسیس داروخانه را کسب می‌کند. امتیازی که دانشجوی داروسازی به دست می‌آورد تعیین کننده محدوده جعرافیایی احداث داروخانه است.

برای بیشتر شدن امتیاز هم شرایطی مثل گذراندن طرح در مناطق محروم و گذراندن دوره‌های تخصصی در نظر گرفته شده است. این امتیاز هر سال ممکن است افزایش پیدا کند.

رشته داروسازی از آن دسته از رشته‌هایی است که می‌تواند سرنوشتی متفاوت برای شما رقم بزند، پس توصیه می‌کنیم اگر به این رشته علاقه دارید خوب درس بخوانید.

در این مقاله سعی ما این بود که به طور کامل به معرفی رشته داروسازی بپردازیم و مهمترین موارد و ابهامات موجود در خصوص رشته داروسازی به طور کامل و دقیق پاسخ داده شود. امیدواریم شاهد قبولی شما علاقمندان به رشته دارو در بهترین دانشگاه‌های کشور باشیم.

هر سؤال و نظری درباره رشته داروسازی دارید، برایمان بنویسید. تیم تحریریه رهپویان در کمترین زمان ممکن پاسخگوی شما خواهد بود. به راحتی می‌توانید از طریق ارسال دیدگاه سؤالات و ابهامات خود را با ما در میان بگذارید.

مدت تحصیل رشته داروسازی

رشته داروسازی حداقل پنج سال و نیم طول می‌کشد. پس از قبولی در دانشگاه ابتدا باید ۱۸۰ واحد درسی را بگذرانید، سپس در آزمون کشوری شرکت می‌کنید و پس از گذراندن طرح اجباری داروسازی وارد بازار کار می‌شوید. (معرفی رشته داروسازی)

طرح اجباری رشته داروسازی چیست؟

طرح اجباری داروسازی معمولاً دو سال است و دانشجویان در حین گذراندن این طرح حقوق هم دریافت می‌کنند.

 

مطالب مهم:

دانلود مقاله داروسازی

پروتئین کرونا ویروس (کشف جدید)

FDA approved چیست ؟ (تاییدیه داروی جدید)

امتیاز مطلب
5/5
اشتراک گذاری این مطلب
Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email
دسترسی سریع
این مطالب را هم ممکن است بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *