لوگو
مطلب

معرفی رشته هوشبری

معرفی رشته هوشبری دانشگاه

آیا می دانستید که رشته کارشناسی هوشبری با رشته بیهوشی کاملا فرق دارد؟ یکی از تخصص‌های رشته پزشکی بیهوشی است و افراد بعد از تمام کردن ۷ سال دوره پزشکی عمومی می‌توانند با بدست آوردن رتبه لازم دوره‌ی ۴ ساله رزیدنتی را بگذرانند قابل توجه است که درامد و کار و تحصیل کارشناس هوشبری و بیهوشی بسیار متفاوت است اما با هم همکار هستند. در ادامه به معرفی رشته هوشبری می پردازیم پس با ما همراه باشید.

مقاطع بالا در رشته هوشبری

افرادی که دارای مدرک کاردانی رشته هوشبری هستند اگر بخواهند در مقطع کارشناسی ادامه تحصیل دهند در رشته‌های بیهوشی و پرستاری و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در رشته‌های مهندسی پزشکی و اپیدمیولوژی و ارزیابی فناوری سلامت و انفورماتیک پزشکی و اقتصاد بهداشت و ارگونومی و آمار زیستی و … درصورت پذیرفته شدن وظایف فرد از رشته هوشبری خارج می‌شود.

قابل توجه است که ادامه تحصیل در این رشته تا دکترای بیهوشی امکان پذیر نیست و شما میدانید که رشته هوشبری زیر شاخه پیراپزشکی است. افرادی که علاقه بخصوصی به رشته‌های پزشکی و پیرا پزشکی دارند اما در کنکور رتبه لازم را کسب نکرده‌اند رشته هوشبری انتخاب مناسبی است زیرا آنها در محیط درمانی مانند بیمارستان و درمانگاه‌ها حظور دارند بسیار نزدیک به علاقه شخصی خود هستند و همچنین جای پیشرفت و نزدیکتر شدن به خواسته‌هایشان وجود دارد.

هوشبری در گذشته های دور…

در گذشته‌های مصر و یونان عمل جراحی انجام می‌گرفته و پزشکان به ناچار از مواد مخدر چون خشخاش برا بیهوشی استفاده می‌کردند.

به همین ترتیب در قرن ۱۸ اما در قرن ۱۹ با اختراع مفید و سودمند گازهای استنشاقی مانای اترونیتروس اکسید تحول عظیمی در هوشبری اتفاق افتاد و این تحول کم کم در همه‌ی جهان پدیدار شد.

وظایف کارشناس هوشبری

کارشناس هوشبری در اتاق عمل حظور دارد و جزوه تیم است و اغلب کارهای او داخل اتاق عمل انجام می‌شود برخی افراد در کلینیک‌های درمانی برخی در بیمارستان‌ها چه خصوصی چه دولتی و برخی در مراکز جراحی و فوریت اورژانس در حال انجام وظیفه هستند. (معرفی رشته هوشبری)

کارشناس هوشبری یک وظیفه اصلی دارد آن هم آرامش دادن به بیمار هنگام عمل جراحی و بعد از آن است این شخص همیار پزشک متخصص بیهوشی است او باید شرایط مناسب را برای عمل جراحی آماده کند برای مثال: داروها و تجهیزات پزشکی لازمه برای عمل جراحی مربوطه را استرلیزه و آماده سازی کند و هنگامی که بیمار به هوش آمد مراقب شرایط عمومی بدن بیمار باشد همچنین در هنگام عمل جراحی علائم حیات همچون ضربان قلب و نوار قلب و فشار خون را کنترل کند و اگر لازم بود به بیمار سرم و خون تزریق کند.

 

مطالب مهم:

اینستاگرام دکتر علیرضا نادری (مطالب دارویی و علوم پزشکی)

دانلود مقاله گوارش و کبد

دانلود مقاله باکتری شناسی (میکروبیولوژی)

 

امتیاز مطلب
5/5
دسترسی سریع
این مطالب را نیز ممکن است بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *