با درود به مخاطبین گرامی ترجمه صد؛ با معرفی رشته کاردرمانی همراه ما باشید. کاردرمانی یکی از رشته‌های علوم توانبخشی است که میزان توانایی‌ها و ناتوانایی‌های بیمار را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. این ناتوانی‌ها می‌تواند به دلیل بسیاری از موارد از جمله سکته‌‌های‌ مغزی‌، حوادث‌، تصادفات‌، جنگ‌، عقب‌ ماندگی‌های‌ ذهنی‌ و … باشد. این حرفه شامل ارزیابی، درمان و مشاوره است و با استفاده از روشهای  نوین روانشناسی و استفاده از برخی دانش‌های مرتبط نظیر نورولوژی، بیومکانیک و … بر انجام فعالیت هدفمند با حفظ حرمت انسانی به منظور ارتقاء وضعیت سلامتی و کیفیت زندگی فرد و جامعه تکیه دارد. پیش از آنکه نسبت به انتخاب رشته کاردرمانی اقدام کنید، نوشته زیر را مطالعه نمایید.

کاردرمانی تنها حرفه‌ای است که به افراد در طول زندگی کمک می‌کند تا از طریق استفاده درمانی از فعالیت‌های روزانه (مشاغل)، کارهایی را که می‌خواهند و باید انجام دهند انجام دهند. پزشکان متخصص کاردرمانی به افراد در هر سنی یاری می‌رسانند و به آنها در ارتقاء سلامتی کمک کنند و از آسیب، بیماری یا ناتوانی در کمک می‌کنند.

پزشکان کاردرمانی از دیدگاه جامع نگرانه ای برخوردار هستند که در آن تمرکز بر سازگاری با محیط و / یا کار متناسب با فرد است و فرد بخشی جدایی ناپذیر از تیم درمانی است. این یک عمل مبتنی بر شواهد است که عمیقاً در علم ریشه دارد.

معرفی رشته کاردرمانی

معرفی رشته کاردرمانی

کاردرمانی زیرمجموعه رشته‌های پیراپزشکی است. کاردرمانگر بر مبنای تشخیص‌ و معرفی‌ پزشک‌، درمان‌ جسمی‌ و روحی بیماران را بر عهده می‌گیرد و آنها را در بهبود و تقویت عملکردشان یاری می‌نماید. در واقع هدف از این رشته بهبود و توانبخشی ناتوانی‌های بیماران و همچنین آموزش و درمان معلولین است. متخصصان این رشته با تسلط کافی که بر علوم خاصی از جمله فیزیولوژیکی، آناتومیکی و روانشناختی دارند می‌توانند یک برنامه‌ی جامع را برای بیماران ارائه دهند.

مشخصات دوره تحصیل رشته کاردرمانی

این رشته دارای دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است. این رشته مقطع کارشناسی شامل ۱۲۸ واحد می‌باشد که ۲۰ واحدآن مربوط به دروس عمومی، ۲۸ واحد دروس پایه، ۵۶ واحد دروس اختصاصی و ۲۴ واحد نیز مربوط به دروس کارآموزی در عرصه رشته کار درمانی می‌باشد. کار درمانی در مقطع کارشناسی ارشد به دو گرایش کار درمانی جسمی و کار درمانی روانی تقسیم می‌شود.

دروس تخصصی رشته کاردرمانی

وظایف کاردرمانگر – وظایف دانش اموخته رشته کاردرمانی

آینده شغلی رشته کاردرمانی

از جمله فرصت‌های شغلی برای فارغ التحصیلان این رشته می‌توان به فعالیت در مراکز کار درمانی، بیمارستان‌های توانبخشی و روانی، مراکز نگهداری عقب مانده‌های ذهنی، بهزیستی، درمانگاه‌ها، سرای سالمندان، مدارس کودکان استثنایی، مراکز تحقیقاتی و مؤسسات پژوهشی، مراکز آموزش حرفه‌ای معلولین و … اشاره کرد. شایان ذکر است که فارغ التحصیلان این رشته در صورت داشتن شرایط لازم و کسب شماره نظام پزشکی مجاز به تأسیس مطب خصوصی نیز هستند. به دلیل اشباع نشدن این رشته و فرصت‌های شغلی آن، می‌توان آینده شغلی مثبتی را برای متخصصان این رشته متصور شد.

 

مطالب مهم:

گروه پروژه و تحقیق دانشگاهی (تلگرام)