مطلب

معرفی رشته مامایی

در این مقاله از ترجمه صد به معرفی رشته مامایی می پردازیم. رشته‌ی مامایی رشته‌ی بسیار زیبایی است که البته صبر و حوصله‌ی فراوانی رو هم می خواد. شما با تحصیل تو این رشته حرفه‌ای رو آغاز می‌کنید که با مسئولیت و پاداش فراوان همراهه و البته رضایت و حس خوبی که  با به دنیا آوردن یک نوزاد حاصل می شود رو هم می تونید به مزیتهای این رشته اضافه کنید، از معدود رشته‌های علوم پزشکی هست که به شما حق تأسیس مطب و تجویز دارو داده می شود و استقلال شغلی رو به آدم میده و علاوه بر همه‌ی این‌ها باید مثل یه پزشک زنان تجربه بدست بیارین و مطالعه فراوان داشته باشین تا بتونین در حیطه‌ی فعالیتتان مؤثر باشید،

در واقع باید عشق به نوزادان و کمک کردن به مادران ودختران در وجودتون باشه، رشته‌ی مامایی رشته آیه که می تونه به افزایش سطح سلامت زنان و مادران کمک کنه و شامل بخش‌های مشاوره‌ای، حمایتی، آموزشی، درمانگری می شود. این رشته مثل رشته‌های دیگه مهارت‌های به خصوص خودش رو لازم داره. به خصوص اینکه وظایف و مسئولیتهای شما در رشته‌ی مامایی به مراتب سنگین تره و شما در هنگام کار، با جان دو انسان طرف هستید.

یک ماما باید عشق و علاقه‌ی زیادی به کارش داشته باشه، روابط عمومی و اجتماعی خوبی داشته باشه، تا بتونه ارتباط لازم رو با مراجعین داشته باشه، همچنین مهارت تصمیم گیری در شرایط پر استرس بحرانی رو دارا باشد و قادر باشه آرامش خودش رو حفظ کنه، قادر باشه ارتباط نزد یکی با مادر باردار در هنگام زایمان برقرار کنه تا یک زایمان رضایت بخش انجام بشه.

اما واقعیت چیز دیگری است؛

گستردگی فعالیتهای یک ماما زیاد است و فقط کار زایمان برعهده او نیست. باید توجه داشته باشید که یک ماما در حیطه‌ی زایمان، فقط زایمان را می‌تواند انجام دهد و انجام جراحی‌های زایمانی طبیعی و انجام زایمان سزارین فقط در حضور پزشک متخصص زنان صورت می‌گیرد و یک ماما به تنهایی حق انجام زایمان سزارین را ندارد.

علاوه بر این یک ماما انجام قسمتهای بررسی سلامت جنین، مشاوره‌ی پیش از بارداری، واکسیناسیون و… را می‌تواند انجام دهد.

 سختی‌ها و جذابیت‌های دوران تحصیل رشته مامایی

در طول دوره‌ی این رشته در مقطع کارشناسی ۱۳۷ واحد درسی گذرانده می‌شود:

۲۲ واحد عمومی

۲۰ واحد درس‌های پایه

۱۷ واحد درس‌های اصلی

۴۸ واحد درس‌های تخصصی

۱۷ واحد کارآموزی

۱۲ واحد کارآموزی در عرصه.

 درس‌های تخصصی رشته مامایی

تشریح و آناتومی/بیوشیمی/جنین شناسی /داروشناسی / فیزیولوژی / فیزیوپاتولوژی / بارداری و زایمان / ناباروری/ بیماری‌های داخلی و جراحی / بیماری‌های زنان / نوزادان و… می‌باشد.

در دوره‌ی کارشناسی درس‌های تئوری همراه با درس‌های عملی آموزش داده می‌شود و در این حین دانشجویان از ترم ۲ وارد بیمارستان شده و آموزش‌های لازم را می‌آموزند و در دوره‌های کارآموزی شرکت می‌کنند و در سال آخر مقطع کارشناسی همه‌ی درس‌های کارآموزی در بیمارستان تشکیل می‌شود.

بعد از به پایان رساندن مقطع کارشناسی برای دریافت شماره نظام پزشکی و حق تأسیس مطب باید ۷۵ زایمان طبیعی را انجام دهید.

معرفی رشته مامایی

ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر رشته مامایی

فارغ التحصیلان دوره‌ی کارشناسی می‌توانند در آزمونهای مربوط به دوره‌ی کارشناسی ارشد ناپیوسته شرکت کنند که طول مدت دوره‌ی آن دو سال می‌باشد. گرایش‌های مقطع کارشناسی ارشد شامل بهداشت مادر و کودک و آموزشی مامایی می‌باشد.

آینده شغلی رشته مامایی

همانطور که در بخش اول گفتم این رشته شامل بخش‌های حمایتی، مشاوره‌ای، آموزشی و درمانگری می‌باشد. در این رشته (معرفی رشته مامایی) به شما شماره نظام پزشکی و حق تأسیس مطب، تجویز دارو، درخواست آزمایش‌های لازم و انجام سونوگرافی داده می‌شود. یک ماما می‌تواند در زایشگاه‌ها مشغول به کار باشد و در صورت بدست آوردن سابقه و تجارب لازم مدیر بخش زایشگاه بشود. لازم به ذکر است که کارشناس این رشته می‌تواند در مراکز ناباروری نیز مشغول به کار شود،

فعالیت های یک تحصیل کرده رشته مامایی

 • معاینه زنان / مادران باردار و دختران
 • انجام تستهای پاپ اسمیر و تعیین جنسیت و سلامت جنین
 • مشاوره و مراقبت از مادران باردار
 • تجویز دارو، درخواست آزمایش و انجام سونوگرافی
 • مشاوره به دختران در سن بلوغ
 • تشخیص بیماریهای زنان
 • مشاوره و تنظیم خانواده
 • سقط قانونی جنین
 • بررسی وضعیت مادر و نوزاد تا ۶ سالگی
 • برگزاری کلاسهای زایمان فیزیولوژیک و طبیعی بدون درد
 • ارجاع بیمار در شرایط اضطراری به پزشک متخصص
 • واکسیناسیون
 • و البته انجام زایمان طبیعی و انجام جراحی‌های مختصر زایمانی (مانند اپیزوتومی) در بیمارستان و زایشگاه

در این رشته هر چه تجربه‌ی بیشتری کسب کرده باشید، در کار خود موفق‌تر خواهید بود. با سیاست گذاری‌های دولت برای افزایش زایمان طبیعی و ایمن، آینده‌ی روشنی برای این رشته وجود دارد. همچنین تعداد کلاس‌های آموزشی زایمان طبیعی بدون درد و فیزیولوژیک بالا رفته و مادران زیادی اخیراً با این روش زایمان، نوزادان خود را بدنیا می‌آورند. به امید اینکه همه‌ی مادران، زایمان ایمن و راحتی داشته باشند. (معرفی رشته مامایی)

درامد رشته مامایی

فارغ التحصیلانی که در زایشگاه‌ها مشغول به خدمت می‌شوند، درآمد میانگین 1/5 الی 2/5 میلیون تومان در ماه خواهند داشت. در صورت استخدام در بیمارستان میانگین درآمد ماهیانه 3 الی ۵ میلیون تومان تخمین زده می‌شود.

رشته مامایی مناسب چه کسانی است؟

فقط خانم‌ها می‌توانند وارد این رشته شوند. ماماها می‌توانند در مراکز مختلف درمانی خصوصی و دولتی مشغول به کار باشند و در صورت اخذ مجوز مطب می‌توانند مطب دایر کرده و خدمات درمانی ارائه دهند.


سفارش ترجمه

امتیاز مطلب
5/5
اشتراک گذاری این مطلب
Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email
این مطالب را هم ممکن است بپسندید
دسترسی سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب جدید