SAR استیل کولین – رابطه ساختار و فعالیت استیل کولین

ترجمه صد: SAR یا Structure Activity Relationships استیل کولین نشان دهنده رابطه ساختار و عملکرد این مولکول شیمیایی ست. در این ویدئو مبحث آموزش SAR استیل کولین را می توانید مشاهده کنید. ACH واسطه شیمیایی سیستم کولینرژیک بدن است و داروهای مشابه این مولکول می توانند اثر آگونیستی و یا آنتاگونیستی روی رسپتور (گیرنده) داشته باشند. رسپتور های استیل کولین شامل گیرنده نیکوتینی و گیرنده موسکارینی می باشند.

مشاهده آموزش SAR استیل کولین

این آموزش مفهومی را از «دکتر علیرضا نادری» در اینجا ببینید:

رابطه ساختار و فعالیت چیست؟

ارتباط کمی ساختار – فعالیت (کیوسار)، در ساده ترین تعریف، روشی جهت ساختن مدل های ریاضی یا محاسباتی با استفاده از روش های کمومتریکس همچون الگوریتم ژنتیکی (GA) ، شبکه های عصبی مصنوعی (ANN)، رگرسیون خطی چند متغیره (MLR)، رگرسیون کمترین مربعات جزئی (PLS) و … است که تلاش می کند ارتباط معنادار آماری را بین ساختار و عملکرد ایجاد کند..

امروزه کاملا پذیرفته شده است که فعالیت درمانی و زیستی یک دارو به خصوصیات صورت بندیی، فضایی و یا فیزیکی – شیمیایی آن بستگی دارد. منظور از خصوصیت فیزیکی – شیمیایی، توانایی یک مولکول برای عبور از غشای سلولی، گرفته شدن آن توسط مادهچرب،توزیع بارهای الکتریکی آن و توانایی آن برای برقراری پیوند هیدروژنی با سایر مولکول ها و … است.منظور از خصوصیات صورت بندیی یا فضایی، طبیعت اتم هایی است که مولکول را تشکیل می دهند یعنی فواصل بین اتم ها و زوایای پیوندی میان آنها.
تلاش برای برقراری ارتباط بین ساختار شیمیایی و فعالیت زیستی موضوع کیوسار است. کیوسار علت اثر معین یک دارو را توضیح می دهد و نهایتاً می تواند اثر ترکیبات شیمیایی به تازگی سنتز شده را پیش بینی نماید..
مدل کیوسار نیز معادله ای است که خصوصیتی را از طریق توصیف کننده های مولکولی (descriptors) و ضرایب آن ها پیش بینی می نماید.

مطلب پیشنهادی:  آنتی بیوتیک تراپی

منبع: دکتر صلاحی نژاد

 

همچنین ببینید:

امتیاز شما post
سفارش آنلاین در واتساپ

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات پیشنهادی برای شما
علیرضا نادری
علیرضا نادری

داروساز، عاشق تولید محتوا و همیشه در حال آموختن و آموزش دادن هستم.

لینکدین من
اشتراک گذاری این مطلب