آنتی بیوتیک تراپی – گایدلاین رفرنس اصلی

ترجمه100: درمان با آنتی بیوتیک یا آنتی بیوتیک تراپی یکی از چالش برانگیز ترین درمان های حال حاضر دنیای پزشکی ست. افزایش مقاومت داروییِ رخ داده در بسیاری از باکتری ها نتیجه تجویز های اشتباه و نابه جایی بوده است که برای بیماری های خاص ارائه شده اند. مطالعه گایدلاین آنتی بیوتیک تراپی (Guideline) برای پزشکان امری ضروری ست چرا که جدید ترین اطلاعات در این باره در آن ذکر شده است.

آنتی بیوتیک چیست؟

انتی بیوتیک ها یک فراورده زیستی هستند که از یک ارگانیسم یا موجود زنده به دست می آیند و روی دیگر جانداران اثر کشنده دارند. برای مثال برخی از باکتری ها آنتی بیوتیک تولید می کنند که جلوی رشد باکتری های دیگر را می گیرد. برخی انتی بیوتیک ها وسیع الطیف هستند، یعنی روی تعداد زیادی از گونه های باکتریایی اثر کشندگی دارند، در حالی که برخی دیگر از آنتی بیوتیک ها فقط روی انواع محدودی اثر گذار هستند. آنتی بیوتیک تراپی به روش درمان به وسیله این دارو ها گفته می شود.

انواع مختلف

برای انتی بیوتیک ها می توان دو دسته بندی بزرگ را قرار داد. برخی از انتی بیوتیک ها، کشنده هستند که به ان ها باکتریوساید گفته می شود. برخی دیگر از آنتی بیوتیک ها فقط مانع رشد و فعالیت باکتری می شوند که به آن ها انتی بیوتیک باکتریواستاتیک می گوییم. گاهی این دارو ها را به طور طبیعی از ارگانیسم های زنده استخراح می کنند مانند قارچ و یا باکتری اما گاهی این دارو ها را در کارخانه های داروسازی می سازند که در این حالت به آن اه آنتی بیوتیک صنعتی گفته می شود.

همچنین ببینید:   آموزش ترجمه مقاله علوم پزشکی

دانلود رفرنس آنتی بیوتیک تراپی

برای دانلود روی لینک زیر کلیک کنید.

دانلود گایدلاین آنتی بیوتیک تراپی (حجم 500kb)

 

همچنین بخوانید:

هندبوک آنتی اکسیدان

ترجمه تخصصی باکتری شناسی

انجام تحقیق باکتری شناسی

سفارش پاورپوینت

 

امتیاز مطلب
5/5

سفارش آنلاین در واتساپ

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات پیشنهادی برای شما
علیرضا نادری
علیرضا نادری

داروساز، عاشق تولید محتوا و همیشه در حال آموختن و آموزش دادن هستم.

لینکدین من
اشتراک گذاری این مطلب
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on email