آنتی بیوتیک تراپی

ترجمه100: درمان با آنتی بیوتیک یا آنتی بیوتیک تراپی یکی از چالش برانگیز ترین درمان های حال حاضر دنیای پزشکی ست. افزایش مقاومت داروییِ رخ داده در بسیاری از باکتری ها نتیجه تجویز های اشتباه و نابه جایی بوده است که برای بیماری های خاص ارائه شده اند. مطالعه گایدلاین آنتی بیوتیک تراپی (Guideline) برای پزشکان امری ضروری ست چرا که جدید ترین اطلاعات در این باره در آن ذکر شده است.

آنتی بیوتیک چیست؟

انتی بیوتیک ها یک فراورده زیستی هستند که از یک ارگانیسم یا موجود زنده به دست می آیند و روی دیگر جانداران اثر کشنده دارند. برای مثال برخی از باکتری ها آنتی بیوتیک تولید می کنند که جلوی رشد باکتری های دیگر را می گیرد. برخی انتی بیوتیک ها وسیع الطیف هستند، یعنی روی تعداد زیادی از گونه های باکتریایی اثر کشندگی دارند، در حالی که برخی دیگر از آنتی بیوتیک ها فقط روی انواع محدودی اثر گذار هستند. آنتی بیوتیک تراپی به روش درمان به وسیله این دارو ها گفته می شود.

انواع مختلف آنتی بیوتیک

در ادامه ی بحث آنتی بیوتیک تراپی، انتی بیوتیک ها را می توان در دو دسته بندی بزرگ را قرار داد. برخی از انتی بیوتیک ها، کشنده هستند که به ان ها باکتریوساید گفته می شود. برخی دیگر از آنتی بیوتیک ها فقط مانع رشد و فعالیت باکتری می شوند که به آن ها انتی بیوتیک باکتریواستاتیک می گوییم. گاهی این دارو ها را به طور طبیعی از ارگانیسم های زنده استخراح می کنند مانند قارچ و یا باکتری اما گاهی این دارو ها را در کارخانه های داروسازی می سازند که در این حالت به آن اه آنتی بیوتیک صنعتی گفته می شود.

مطلب پیشنهادی:  دانلود منابع فارماسیوتیکس ؛ دانلود رایگان آلتون PDF - دانلود کتاب اولتون

دانلود رفرنس آنتی بیوتیک تراپی

برای دانلود روی لینک زیر کلیک کنید.

دانلود گایدلاین آنتی بیوتیک تراپی (حجم 500kb)

 

امتیاز شما post
سفارش آنلاین در واتساپ

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات پیشنهادی برای شما
علیرضا نادری
علیرضا نادری

داروساز، عاشق تولید محتوا و همیشه در حال آموختن و آموزش دادن هستم.

لینکدین من
اشتراک گذاری این مطلب